Spoznávame tradičné ľudové hudobné nástroje

04.04.2024 09:40

Hneď po veľkonočných prázdninách sme v našej MŠ privítali uja Stana, ktorý je hudobníkom vo folklórnom súbore Šarišan. Prišiel nám nielen ukázať svoje hudobné nástroje, ale nám na nich aj zahral. Všetky boli vyrobené ručne a o každom sme sa dozvedeli ako a kde vznikli.  A veru, bolo ich veľa... husle, ozembuch (ktorý ujo Stano východniarsky nazval Bunkoš), klopáč, drumbľa, gajdy, zvonce, aj rolničky. Ale najviac bolo píšťaliek. A boli veru všakovaké. Veľké i malé, s dierkami i bez. Zahral nám aj na fujare, dokonca an obrovskej trombite. Niektorí z nás si občas museli zakryť uši, ale bolo veľmi zaujímavé a poučné dopoludnie. A piesne, ktoré ujo Stano hral a spieval nám nedovolili len tak sedieť. Mnohí z nás sa postavili a začali do rytmu tancovať, alebo aspoň tlieskať. Darmo, hudba je jazyk, ktorému rozumie každý :)

Veľkonočné tvorivé dielne v Motýlikoch

27.03.2024 14:18

Posledný týždeň pred Veľkou nocou sme si v triede Motýlikov spríjemnili pekným tvorivým popoludním. Spoločne s rodičmi sme si všakovakými tradičnými i netradičnými spôsobmi maľovali a zdobili, koľko sa nám páčilo. A výsledkom boli originálne veľkonočné vajíčka, zajačiky, dokonca veľkonočný košíček. Radosť zo spoločnej aktivity mali veľkí i malí, a preto si to v budúcnosti určite zopakujeme :-)

Prvý jarný deň

22.03.2024 09:43

Prvý jarný deň nám už klope na dvere a my v našej škôlke čoraz častejšie rozprávame o tom, ako sa príroda po zime opäť prebúdza. Na prechádzkach v okolí našej škôlky to už môžeme aj pozorovať. Preto asi niet vhodnejšej doby, aby k nám na návštevu prišiel strážca prírody Tatranského národného parku, aby nám priblížil svoju prácu. Rozprával najmä o tom, aké všelijaké živočíchy žijú na území TANAP-u a o tom, ako s príchodom jari možno túto rôznorodosť v našich horách pozorovať. Na besede sme sa dozvedeli mnoho nového a zaujímavého; napríklad aj to, ako rozoznať samičku kamzíka od samčeka, ako vyzerá zimný úkryt svišťa (že je v ňom dokonca aj záchod), alebo prečo svišť pri prvých jarných potulkách búcha chvostom o zem. Bolo to skrátka zaujímavé, poučné a na koniec aj s krásnou  rozprávkou o rodinke svišťov...

Ježkovia v ZŠ

05.03.2024 09:00

JEŽKOVIA V ZÁKLADNEJ ŠKOLE

Dňa 15.2.2024 sme navštívili v základnej škole našich kamarátov z 1.C na otvorenej hodine. Spolu sme riešili rôzne úlohy a každý prváčik nám prečítal zo svojho Šlabikára. Na záver nás deti obdarovali vlastnoručne vyrobenými záložkami do kníh, za čo sme sa im poďakovali sladkou odmenou. V 1.C sme strávili zábavné dopoludnie za čo vďačíme deťom aj pani učiteľke Mgr. Lešundákovej.

Karneval v MŠ

09.02.2024 13:49

Vo štvrtok 8.2. sme v našej MŠ opäť po roku zorganizovali karneval. Všetci sme sa naň veľmi tešili a už od skorého ráno bolo v šatniach rušnejšie ako zvyčajne... v očiach detí bolo vidieť radosť a nadšenie. Ani v jednej triede nechýbal Spiderman a Batman, do každej triedy ladným krokom vošla nejaké princezná... ale našli sa aj veľmi originálne vlastnoručne vyrobené masky, napr. Dúha, Škriatok, alebo netradičné Cereálie s mliekom :)

V triedach sme potom spoločne s pani učiteľkami šantili, tancovali a zabávali sa, ako sa na fašiangy patrí... a keďže k dobrej zábave patrí aj hostina, aj tú sme si v triedach spoločne pripravili z toho, čo mamky a pani učiteľky prichystali. Veru, bol to deň plný zábavy a dobrej nálady, tak ako sa na fašiangový karneval patrí.